Zonguldak Kestane Balı

Zonguldak Kestane Balı, arıların Haziran ayının başlamasıyla kestane çiçeklerinden elde ettikleri baldır. Koyu kahve renkli, koyu kıvamlı, tadı keskin ve biraz acı, kestaneye özgü tadı ve kokusu olan kestane balı sahip olduğu fenolik içeriği sayesinde mikrop öldürücü etkiye sahiptir.

Tek floralı bal olarak, sadece kestane çiçekleri nektarı ile üretilen kestane balının, birçok çiçeğin nektarının bir arada kullanılması ile üretilen çiçek ballarına göre antioksidan yönden oldukça zengin içeriğe sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca antimikrobiyal aktivite cinsinden kestane balının bakteri öldürücü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yüksek kalitesi ve aromasıyla ünlü Zonguldak Kestane Balı, Karadeniz Teknik Üniversitesinde yapılan tahliller sonucunda Türkiye’nin en kaliteli kestane balı olarak belirlenmiştir.

Zonguldak kestane balı analizlerinde polen değeri ve prolin miktarı, aroması, rengi ve kıvamıyla diğer bölgelerde üretilen kestane ballarından farklılık göstermektedir.Tüm enerji kaynağı gıdalar gibi bal da dengeli şeklide tüketildiğinde insanlar için şifadır. Biyolojik olarak diğer emsallerine göre çok üstün bir üründür. Yarık tedavisinde bile alternatif olarak kullanılabilir. Bundan dolayı doğal antibiyotik olarak da adlandırılmaktadır.

Zonguldak Kestane Balı

Zonguldak Kestane Balı

Zonguldak Kestane Balı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir