Borsanın mağduru olur mu?

Dolar 14 ay kadar önce aniden 11’den 18’lere çıktı. Aç gözlü, aceleci, az bilgili insanlar 18’den dolar aldılar. Sonra fiyat 11’e inince “Mağduruz” dediler.

Borsanın mağduru olur mu?

Ortada mağdur yoktur. Aç gözlüler ve cahiller vardır.

2020 yılının Mayıs ayında 1 ons altın 2060 dolara kadar çıktı… Hiç düşünmeden bu fiyattan altın alan aç gözlü bazı kişiler hiç utanmadan “Mağduruz, devlet sorunumuzu çözsün” dediler. Ortada mağdur yoktur. Aç gözlüler ve cahiller vardır.

Bir mağazadan 300 TL ödeyip kazak aldınız diyelim. 15 gün sonra mağaza satışlarını artırmak için kazağın üzerindeki karını aşağı çekip 200 TL’den satışa başlayınca siz mağdur olmuş olmazsınız. Piyasalarda mal ve hizmetlerin fiyatını arz-talep ilişkisi belirler. Bir ürüne talep azalır ise fiyat aşağı gelir.

2020 – 2021 yılları arasında yüzbinlerce insan kripto emtia piyasasına dalıp ne olduğu belli olmayan, hayali “şifrelere” milyarlarca lira ödediler. 2022 yılında emtia fiyatları 2-3 ayda yüzde 50-99 oranında aşağı indi. Bir takım insanlar “Mağduruz” diye ağlaştılar. Halbuki ortada mağdur yoktur. Aç gözlüler vardır.

Borsada F/K, PD/DD, FAVÖK gibi verilere bakmadan, zarardaki, zordaki, kötü yönetilen, masa-sandalyeden oluşan hayali şirketlerin hisse senetlerini alanlar son 1 ayda yüzde 25-60 oranında zarar edince “Mağduruz” diye ağlaşmaya başladılar. Ortada mağdur yoktur. Kısa sürede köşeyi dönme hayali kurab aç gözlüler vardır.

Sonuç, borsa aracılığı ile bir şirkete ortak olmak istiyorsanız F/K değerinin 1-12 arasında, PD/DD değerinin 1-5 arasında olmasına dikkat ediniz. F/K değeri 100’ün üzerinde olan 20 civarı şirketin hissesini alanlar son iki ayda yüzde 50-70 oranında zarara uğradılar. Durum budur.

Ali Özdemir
(Eğitimci/Yazar)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir