Hisse

Pay senedi aldığınız vakit o şirkete ortak olursunuz. Bir ülkenin gelişmesi, sanayileşmesi, katma değer oluşturabilmesi şirketler sayesindedir. “Üretici” şirketleri olmayan ülkeler köle olarak yaşar.

INTEL, MICROSOFT, AMAZON, HP, BAYER, BOSCH, TESLA gibi şirketler dünyanın 150 ülkesinden daha güçlü ve “etkili”dir.

Sadece SAMSUNG firmasının yıllık cirosu 650 milyar dolardır. Yani SAMSUNG tek başına Türkiye kadar ciro yapıyor.

Bu topraklar, 1700’lü yıllardan sonra üretimden, teknolojiden, akıldan, faydadan, örgütlenmeden, şirketlerden, karar vermeden, kitaptan uzak durmuştur.

Çöküşü durdurmak için Fransa, Almanya, İngiltere, ABD gibi 4 ülkenin uzmanlarından akıl alınmış ancak bunlar “bağımsız hale getirici” olmamıştır. Bu konuyu “merak” edenler biraz gerçek tarih okumalıdır…

Türkiye, 1923’ten bugüne dünyanın 16-21. Ülkesi durumundadır. Sadece K.. HOLDİNG ülkedeki katma değerin / üretimin yüzde 10’unu ortaya koymaktadır. Tüm AB ülkelerinde BE.., AR….. gibi markaları görebilirsiniz. İngiltere’de 2023 yılında en çok satış yapan marka BE.. olmuştur.

1986 yılında açılan menkul kıymetler borsasında şu anda 446 şirketin pay senetleri satılıyor. Bunların 400 kadarı uzun vadede küçük yatırımcılara kazanç sunmuyor. Sadece patronlar ve 5-10 hırsız yamyam zengin oluyor.

1989 yılından 2010 yılına kadar karanlık yapılı 50 civarı şirketin senetlerini alıp sattım. Hiç para kazanamadım.

2010’lu yıllarda, rahmetli olan Dr. Yaşar Erdinç Bey’in yatırım ile ilgili yazılarını, kitaplarını, videolarını takip edince gözüm açıldı.

Son 10 yıldır çöp, hileli, kumar içerikli, dolandırıcı, aldatıcı, bilançosu yalan, sahipleri arızalı şirketlerin senetlerini almıyorum.

Borsada K.., S……., İ., A…, ANA… grupları ortaklarını asla mağdur etmiyor.

400 civarı hileli şirketin kağıtlarını almayın. Kirlilere piyon olmayın. Bu durumu herkes 10 tanıdığına anlatsa finansal okuryazarlık gelişir. Gerçek şirketler büyür. Yeni fabrikalar kurulur.

Altın, gümüş, döviz, kripto gibi enstrümanlar yatırım aracı değildir. Reel olarak para kazandırmaz. Sadece sizi enflasyona karşı biraz korur.

10 sene önce altının gramı 55-60 dolar idi. Hala aynı seviyeden işlem görüyor. Her eve 1000 dolar, 1 kilo altın koysak bir tek fabrikamız olmaz. Bu ülkeyi gerçekten seviyorsanız ciddi şirketlerin hisse senetlerini de alınız.

Ali Özdemir
(Eğitimci/Yazar)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir