Makarna

Haziran 2023 itibariyle marketlerde 1 kg en ucuz makarna 13-15 TL civarında. 1 kg ekmek ise 20-25 TL fiyata satılıyor. Ekmekçilerin yüzde 50 civarında fahiş fiyat uyguladığı, halkı aldattığı, vurgun yaptığı ortada.

50 kg’lık çuvallarda satılan un şu anda web üzerinden 500-700 TL’ye satılıyor. Buna göre 1 kg un 10-14 TL’ye mal olmaktadır. 20-25 TL’ye satılan 800-900 gramlık ekmeğin yüzde 30’u da sudur.

Halk olarak 1 ay hiç ekmek satın almayalım, onun yerine makarna tüketelim. Ekmek mafyasını elinde tutan ağalara iflas bayrağını çektirelim.

Şimşek

Bol bol yiyelim, lüks arabalara binelim. 4-7 odalı devasa evlerde yaşayalım, 5 yıldızlı otellerde tatil yapalım, 10-60 bin TL’lik lüks telefonlara abanalım, senenin yarısı tatil yapalım, günde 10 saat uyuyalım, 5 saat TV izleyelim, 3 saat sosyal medya çöplüklerinde gezelim.

Enflasyonu, dövizi, pahalılığı, geri kalmışlığı, üretimsizliği patlatalım. Sonra da “Turgut gel, Süleyman gel, Tansu gel, Derviş gel, Mehmet gel, Gaye gel, bize gavurlardan borç bul da ekonomi çukurdan çıksın, dünya lideri olalım” diye yalvaralım.

Bu kafayla 1000 Mehmet de bizi kurtaramaz.

MSG

Marketlerde satılan paketli gıdaların (ekmek, salça, ketçap, konserve, hazır yemek, turşu, çips, kraker vb.) gibi ürünlerin yüzde 99’unda MSG (monosodyum glutamat, Çin tuzu) adı verilen, kanser yapıcı, bedeni perişan eden katkı maddesi var.

Bunları satın almayın. Kendinize ve çocuklarınıza kötülük etmeyin.

Makarna

NBŞ

Her türlü şekerli ürüne maalesef bolca nişasta bazlı şeker (mısır şurubu, glikoz şurubu) adlı, bünyemizin tanımadığı, karaciğer tarafından yağa dönüştürüp karın bölgemizde biriktirilen, kanseri tetikleyen tatlandırıcı var. AB ülkelerinde gıdalara en çok yüzde 2 oranında NBŞ eklenme izni varken bizde yüzde 100 NBŞ’li gıdalar serbestçe satılıyor. Birçok pastane tatlılarında sadece NBŞ kullanıyor. 30-40 TL’ye satılan hamurlu tatlılar sizi güzelce kanser yapıyor.

Sigara

Yaşadığım çevredeki insanların yüzde 90’ı sigara bağımlısı. Bunlara çok acıyorum. Kendilerini bile bile zehirliyorlar. İğrenç zıkkıma vereceğiniz parayı her gün milli şirketlerimizin pay senetlerine yatırın da ülkemiz 10 yılda Almanya gibi olsun diyorum.

Ereğli, Tüpraş, Petkim, SASA, Yünsa, ISMEN, Aygaz, Çimsa, Borusan, Kordsa, Arçelik vb. gibi ihracat yapan, bu toplum için üreten şirketlere ortak olursanız sanayi yükselir, ülke zenginleşir.

21. yüzyılda dünyada en çok sigara içen ilk 5 ülkeden biri durumundayız. 1983 yılından bu yana geçen 40 yılda yabancı sigara tekellerine tam 400 milyar dolar para kazandırdık. Bu utanç bize yeter.

Ali Özdemir
(Eğitimci/Yazar)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir