Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği

Kdz.Ereğli Osmanlı Çileği

Lezzeti, kokusu ve aromasıyla diğer çileklerden farklı olan kendisinden yapılan içeceklerle kralların yiyeceği ve içeceği olarak da adlandırılan ve bugün Ereğli‘nin en önemli simgelerinden birisi olan Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği günümüzde yalnızca bu yörede yetişmektedir. Küçük, oval ve beyaza yakın pembe bir rengi vardır ve rengini akşam güneşinden aldığı söylenir. Çileğe lezzetini verenin toprak kadar rüzgar olduğu da söylenmektedir.

İstanbul Arnavutköy’de yetişmekteyken çiçeği güzel olduğu için 1900’lü yılların başında Halil Paşa’ya armağan edilen bu çilek paşanın arabacısı Mustafa tarafından Ereğli‘nin killi kestane toprağına ekilmiştir. Bu özel toprakla isabetli bir biçimde buluşan Osmanlı çileği günümüzde Ereğli’yle özdeşleşmiş durumdadır. Bu çilek türünün yaşatılması ve üretimin özendirilmesi amacıyla Kdz.Ereğli‘de her yıl bir çilek festivali düzenlenmektedir.

Haziran başında meyvelerini vermeye başlayan bu çilek çok hassas bir yapıya sahip olduğundan sabahın erken saatlerinde zedelenmeden toplanmakta ve 1-2 saat içinde satışa çıkarılmaktadır. Çok çabuk bozulduğu için 15-20 saat içinde de tüketilmesi gerekmektedir. Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği’nden yapılan muhteşem kokulu ve çok güzel tada sahip çilek reçellerinden mutlaka tatmalısınız.

Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği

Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği

Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir