Facia… Kripto Para

Kripto (sanal, dijital, bit) emtia adı verilen kimi hayali “ürünlerde” haftalık düşüşler yüzde 99’lara kadar varıyor. İnsanlar alenen soyuluyor. 8 Nisan itibariyle 4905 farklı kripto ürün internet üzerinden 24 saat boyunca alınıp satılıyor.

Ortada bir mal yok. Şirket merkezi yok. Vergi kaydı yok. Sermaye yok. Açık kaynak kodlu yazılımlarla üretildiği söylenen şifre blokları satışa sunuluyor. Bu emtiaların yüzde 90’dan fazlası Çin ve ABD’nin elinde…

Ekonomiden, sermayeden, emekten, bilançodan, üretimden, pazarlamadan, cirodan, katma değerden habersiz geniş yığınlar kısa sürede köşeyi dönme hayaliyle kripto emtia borsalarına (?) para yatırıyor.

Bir kısım “medya” araçları kripto piyasasının sadece karlı / olumlu / artan tarafını yansıtıyor. Lakin, bu piyasada 1 günde, 1 haftada, 1 ayda parasını tamamen yitiren nice insanlar var.

Devlet aygıtının bu sömürü çarkını denetime/kayıda sokması şarttır. Halkın birikimleri sinsice yurtdışındaki güçler tarafından vakumlanmaktadır.

Gidişat hiç iyi değildir. Saadet zincirine benzeyen işler dönmektedir.

Dijital elektronik ve bilgisayarla ilgili temel kitapları yazdım. Birkaç bilgisayar dilini de kendime yetecek kadar bilirim. ‘10101010’ ya da ‘A1E4FC2BB1188…’ şeklindeki kodların ne anlama geldiğini de bilirim.

Süslü laflarla sıradan insanlar soyuluyor. Dünyada büyük bir araklama sistemi kurulmuştur. 5 bine yakın kripto emtia ile amatör halk kitleleri aldatılmaktadır.

Sizlere, 8 Nisan 2021 günü aldığım bir fiyat listesini iletiyorum. Tablonun son sütununa dikkatle bakınız.

Facia... Kripto Para

Ali Özdemir
(Eğitimci/Yazar)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir