Bir de Ben Göçmenlerle Ortamı Germeyeyim

6 aydır hafta içi Ankara’da çalışıyor hafta sonu ise Bolu’da bulunuyorum. İki şehirde de fena halde yabancılaşma, başka ülkelerin vatandaşlarıyla daha sık karşılaşıyorum. Bu durum artık tahammül sınırlarının ötesine geçti. Sanayi sitelerinde, fabrikalarda bizim yaşantımıza, kültürümüze, töremize hiç uymayan insanlar daha çok çalıştırılmaya başladı.

Bir de Ben Göçmenlerle Ortamı Germeyeyim

Yabancıların aşırı artması emeğin değerini düşürdüğü gibi işsizliğe de sebep olmakta.

Doğduğum köyün yaylalarında kimliği bile olmayan, 2 bin km uzaktan gelmiş karanlık suratlı tipler çobanlık yapıyor. Bunlar bir suç işlese izini bulmak bile mümkün olmaz. Zira kimlik bile taşımıyorlar.

Hisse Senedi Almak

Bir de Ben Göçmenlerle Ortamı Germeyeyim

21. yüzyılda hisse senedinin hala kumar olduğunu düşünen insanlar var. İstanbul’daki menkul kıymetler borsasında işlem gören 470 civarı şirketin hisse senedinin bir bölümü çok ciddi, kurumsal, bu ülke için çalışan firmalara ait. BİST30, BİST50, BİST100 endekslerine dahil olan şirketlerin pay senetlerine ortak olmak bu ülkenin ilerlemesini isteyen insanlar için bir seçenektir.

Altına, dövize, betona, yazlığa yatırılan paralar bu ülkenin sıçramasını engelliyor. 1980’lerden sonra evlerde kullandığımı 200 farklı eşyanın (TV, bilgisayar, tablet, telefon, anten, avize, ayakkabı…) 180’inin ithal olması için yarıştık. Sonuçta 40 yılda battık. Cari açığı kapatamıyoruz. Çin her sektörümüzü yüzde 90 oranında ele geçirdi. Bu bataklıktan kurtulmak için BİST100 hisselerine daha çok ortak olmalıyız.

Son 20 yılda dolar 15 kat arttı. Sağlam şirketler ise 300-800 kat kazanç sundu…

Borsa yatırım yeri diyenler bu ülkenin batmasına katkı yapıyorlar.

Bir de Ben Göçmenlerle Ortamı Germeyeyim

Bedava Ders Kitabı Akıl İşi Değil

MEB 2006’dan beri ders kitaplarını bedava veriyor. Geçen 16 yılda yaklaşık 2 milyar 400 milyon adet eser dağıtıldı. Her biri 0,5 kg olan kitaplar yüzünden 1.200.000.000 (1 milyar 200 milyon kg) kağıt için en az 2,5 milyar dolar parayı heba ettik. Mayıs 2022 itibariyle 52 bin okulda tarama yapılsın. Öğrencilerin yüzde 90’ının kitabı çöpe atmış /kaybetmiş/ tahrip etmiş olduğu görülecektir.

Doğru olan sadece çok yoksullara ücretsiz kitap vermektir. Diğer öğrenciler kitabı kendisi almalı ya da belli bir para karşılığı kaynakları tedarik edebilmelidir.

Bu ülkenin batmasına, iflas etmesine göz yumanlar uyanmalıdır.

Ali Özdemir
(Eğitimci/Yazar)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir